Zima to czas  przypominania o bezpiecznym zachowaniu nad wodą zwłaszcza, kiedy  na rzekach i zbiornikach wodnych tafla wody jest skuta lodem. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. W czasie ferii zimowych pracownicy Wód Polskich oraz partnerzy programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” edukowali o bezpieczeństwie nad wodą. Podczas pokazów plenerowych i warsztatów organizowanych w szkołach uczniowie mieli możliwość połączyć dobrą zabawę z nauką niezwykle ważnych umiejętności reagowania na niebezpieczne sytuacje, które każdemu z nas mogą zdarzyć się nad wodą.


To od nas, dorosłych zależy jakie nawyki i postawy zaszczepimy w najmłodszych. Uczmy dzieci przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowi, a jeśli już takie się zdarzą – edukujmy, jak na nie reagować oraz jak udzielić pierwszej pomocy.


Przypominanie o bezpiecznym zachowaniu nad wodą konieczne jest zwłaszcza wtedy, gdy  na rzekach i zbiornikach wodnych tafla wody jest skuta lodem. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Wchodzenie na lód – nawet przy nawet przy bardzo dużym mrozie, zawsze jest ryzykowne. Chęć poślizgania się na jeziorze czy rzece często potrafi skusić nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jednak wystarczy chwila, aby doszło do nieszczęścia. Szanse na wydostanie się z wody o własnych siłach z przerębla są niewielkie, a przebywanie 3-4 minuty w tak niskiej temperaturze, może doprowadzić do hipotermii. Dlatego tak ważne jest wiedza o bezpieczeństwie w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych.

Dzięki współpracy Wód Polskich z jednostkami służb mundurowych i ratownictwa, uczniowie uczestniczący w programie „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” zdobyli i ugruntowali wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, aby rekreacja w okresie zimy była dla nich bezpieczna.

 

Aktywne ferie na świeżym powietrzu

Niezwykła frekwencją cieszył się cykl zimowych pikników pod hasłem „Bezpieczne Ferie 2024”, które odbywały się na terenie RZGW Białystok. W ramach imprez na plaży Słoneczny Brzeg w Gminie Biskupiec, nad jeziorem Orzyc w Zalesiu, nad jeziorem Limajno w Swobodnej, a także na Błoniach rzeki Netty, uczestniczyło łącznie ponad 1100 uczniów szkół podstawowych.

Świetną okazją do nauki przez zabawę na świeżym powietrzu był również festyn nad jeziorem Jemiołowo zorganizowany przez RZGW Gdańsk. Udział w nim wzięło około 400 uczniów. Nad tym pięknym akwenem, w jego zimowej odsłonie strażacy, policjanci, leśnicy i przedstawiciele Wód Polskich ‍ przypominali o zasadach bezpiecznego odpoczynku nad wodą oraz o tym jak dbać o te zasoby na co dzień. Po prezentacji przykładowych niebezpiecznych zdarzeń, wszyscy uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że na rzekach, jeziorach, zbiornikach wodnych nie ma bezpiecznego lodu do zabawy!

Z kolei dla uczniów szkół podstawowych uczestniczących w programie Aktywni Błękitni z terenu RZGW Wrocław i RZGW Gliwice zorganizowano w szkołach liczne spotkania z przedstawicielami Komisariatów Wodnych Policji i Komendy Miejskiej Policji. Uczniowie mogli zapoznać się ze sprzętem używanym przez ratowników oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Czas ferii był okazją do wzięcia udziału w licznych konkursach

Okazją uwolnienia swojej kreatywności był z kolei konkurs fotograficzny ogłoszony przez RZGW Wrocław. Temat przewodni brzmiał „Stany skupienia wody”. Zadanie polegało na uchwyceniu w kadrze wody w jej różnych obliczach. Zima jest do tego doskonałą porą roku – podczas spacerów na świeżym powietrzu mamy możliwość obserwowania wody pod niemal każdą jej postacią - lodu, śniegu, śryżu lub kry na rzekach. Dla laureatów przygotowano atrakcyjne nagrody oraz dyplomy!

Upowszechnianie wiedzy na temat możliwych niebezpiecznych sytuacji, które mogą zdarzyć się nad wodą jest równie ważne jak nauka udzielania pierwszej pomocy. Takie zajęcia przeprowadzono dla uczniów szkół podstawowych z obszaru RZGW Rzeszów.  Edukatorzy Wód Polskich wspólnie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu gościli w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie. Dzięki temu spotkaniu uczniowie zdobyli bezcenne umiejętności właściwego zachowania się w przypadku ewentualnego zagrożenia życia. Na koniec, młodzież mogła wziąć udział w quizie „Wodne koło fortuny” i sprawdzić swoją wiedzę o wodzie. Za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie wszyscy otrzymali drobne upominki.

Analogiczne zajęcia przeprowadziło dla uczestników programu Aktywni Błękitni, również RZGW Gliwice. Dzięki temu również uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 24 w Katowicach wiedzą jak bezpiecznie spędzić każdy zimowy czas.

 

Woda to żywioł – edukowaliśmy o przeciwdziałaniu powodziom w dobie zmian klimatu

Ferie były też okazją do upowszechniania wiedzy na temat powodzi, często zimą związanej np. z zatorami lodowymi. RZGW Bydgoszcz przygotowało o tym ciekawą lekcję edukacyjną jednocześnie przybliżając uczniom na czym polega praca lodołamaczy w przeciwdziałaniu zimowym powodziom. Podobne zajęcia o żywiole jakim jest woda i jej znaczeniu dla życia na naszej planecie przygotował dla uczniów szkół podstawowych w ostatnich tygodniach ferii zimowych RZGW Poznań.

 

Eksperymenty z wodą – pobudź wyobraźnię!

Spotkania z naszymi edukatorami to też świetna okazja do eksperymentów wodnych. Właściwości wody oraz jej znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka poznali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie. O tym czym jest wyporność wody i jakie przedmioty toną a jakie unoszą się na wodzie przekonali się w praktyce uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Jaworznie. Na koniec własnoręcznie stworzyli poziomicę podobną do tej, która wykorzystywana jest w budownictwie. Na temat napięcia powierzchniowego wody zachęciła uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie do dalszego samodzielnego eksperymentowania z wodą.

Zawsze cieszą nas takie wiadomości, które otrzymujemy po zajęciach od nauczycieli. W końcu zaszczepienie w dzieciach pasji do wody i nauka szacunku do tego bezcennego zasobu to główna misja naszych edukatorów. Ferie zimowe już za nami, ale edukatorzy Wód Polskich oraz nasi partnerzy w programie „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” nie zwalniają tempa i planują kolejne działania dla szkół uczestniczących w programie Aktywni Błękitni. Zapraszamy do śledzenia relacji z bieżących wydarzeń programu, w naszych mediach społecznościowych:

Facebook Aktywni Błękitni 

YouTube Aktywni Błękitni