Z okazji obchodów Światowego Dnia Wody, uczniowie i nauczyciele uczestniczący w programie Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie wzięli udział w lekcji on-line z udziałem ekspertów Wód Polskich. Blisko 4000 osób, w tym 170 nauczycieli-koordynatorów programu z całej Polski, uczestniczyło w wydarzeniu, którego tematem były wody podziemne – tegoroczny motyw przewodni największego wodnego święta.


okladka kompendium wody podziemne

WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ

O WODACH PODZIEMNYCH

pytania Aktywnych Błękitnych i odpowiedzi ekspertów Wód Polskich


 

Podczas lekcji nasi eksperci: Joanna Sasal – Dyrektor Departamentu Komunikacji i Edukacji Wodnej oraz Sławomir Głowacki – Kierownik Wydziału Planowania w Gospodarowaniu Wodami w RZGW Lublinie,  przedstawili uczniom najważniejsze informacje na temat wód podziemnych podkreślając to, jaki bezcenny zasób stanowią dla nas i przyszłych pokoleń.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby zwrócić uwagę świata na fakt, że ponad miliard ludzi na ziemi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Od tego czasu ideą przyświecającą corocznym obchodom jest uświadamianie znaczenia racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Tegorocznym motywem przewodnim są wody podziemne.

Choć wody podziemne są niewidoczne, ich wpływ na nasze życie możemy dostrzec wszędzie. Dzięki nim możliwe jest zaopatrywanie ludzi w wodę pitną, a także funkcjonowanie systemów sanitarnych, rolnictwa i przemysłu. Są one kluczowym regulatorem obiegu wody, który będzie odgrywać znaczącą rolę w adaptacji do zmian klimatu i ekstremalnych zjawisk wodnych, takich jak powodzie i susze. Aktywni Błękitni w czasie lekcji dowiedzieli się jak powstają wody podziemne, gdzie w Polsce znajduje się ich najwięcej, w jaki sposób są zanieczyszczane i co możemy robić, aby chronić ich zasoby. Uczniowie mogli zadać pytania ekspertom Wód Polskich, którzy udzielili odpowiedzi na najbardziej nurtujące dzieci kwestie.

wody podziemne1 ab


Prezentację przygotowaną na lekcję online o wodach podziemnych można pobrać klikając tutaj


Dziękujemy wszystkim uczestnikom i naszym ekspertom za udział w spotkaniu i tak liczną obecność. Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze raz posłuchać wykładu na temat wód podziemnych oraz tych którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu zapraszamy do obejrzenia lekcji na Facebooku Aktywnych Błękitnych.


Przypominamy też o trwającym nadal konkursie plastycznym pn. „Jak chronić wody podziemne?”. Prace plastyczne można przesyłać na adres siedziby PGW Wody Polskie do 8 kwietnia br.!


 

Program Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie realizowany jest od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Celem programu jest edukacja w zakresie dbałości o zasoby wodne oraz zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. W tegoroczną III edycję programu zaangażowało się blisko 300 szkół podstawowych i ponad 60 partnerów z całej Polski – w tym jednostki policji, straży pożarnej, WOPR, czy kuratoria oświaty. Regionalnymi koordynatorami programu są Zespoły Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Wód Polskich z terenu RZGW: Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa, Poznań, Wrocław, Lublin, Gliwice, Kraków, Szczecin i Rzeszów. Zapraszamy do kontaktowania się z naszymi koordynatorami aby przystąpić do kolejnej edycji programu.

275828446 923712788298954 6214218010875723656 n