Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie sukcesywnie zwiększa liczbę udostępnionych do wędkowania łowisk. W ramach naszych działań prowadzimy zarybienia, współpracujemy z użytkownikami rybackimi i upraszczamy procedury – wszystko po to, by zapewnić możliwie jak najatrakcyjniejsze warunki dla wędkarzy, których w Polsce jest nawet 2 miliony! Zapraszamy wszystkich entuzjastów spędzania czasu z wędką nad nasze wody! Dzięki porozumieniom zawieranym przez Wody Polskie z użytkownikami rybackimi, mamy do dyspozycji już 142 łowiska w całym kraju!

Zarządzając wodami publicznymi Wody Polskie  podejmują działania, które mają na celu wzbogacenie rzek i jezior o rodzime gatunki ryb występujące w wodach danego regionu, dbając o zasoby ichtiofauny, wpływając na poprawę jakości naszych wód, a także ich większą atrakcyjność pod względem wędkarskim. Prowadząc racjonalną gospodarkę rybacką pracownicy naszego Gospodarstwa korzystają z opinii ekspertów. Materiał zarybieniowy dostosowujemy w oparciu o indywidualny charakter zbiorników wodnych oraz operaty rybackie zatwierdzone przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Operat jest dokumentem określającym zasady prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej, sporządzanym przez uprawnionego do rybactwa w formie opisowej i graficznej. Dbamy również o przygotowanie korzystnej oferty dla wędkarzy – sukcesywnie zwiększamy liczbę dostępnych łowisk, przy zachowaniu prostych zasad i przystępnych cen w ramach programu Wód Polskich „Nasze Łowiska” i „Opłata Krajowa”.

Oplata krajowa i nasze lowiska 

Chcesz łowić na większej ilości łowisk? Masz wybór!

Wędkowanie powinno być przyjemnym hobby. Dlatego dla uproszczenia zasad oraz pozyskiwania wymaganych zezwoleń, a także obniżki opłat i uatrakcyjnienia oferty dla wędkarzy, przygotowaliśmy program „Nasze Łowiska”. To projekt jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całej Polski, którego zasadniczą częścią jest jednolita opłata w wysokości 250 zł na obwodach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie. W momencie uruchomienia programu w styczniu 2022 roku udostępniliśmy do wędkowania 27 obwodów rybackich. Dziś jest to już 121 łowisk dostępnych dla wędkarzy w całym kraju!

W ramach opłaty 250 zł, przez cały rok 2023, możesz wędkować na 121 obwodach rybackich użytkowanych przez Wody Polskie. Ich pełną listę znajdziesz na: https://www.wody.gov.pl/nasze-lowiska

Chcesz mieć więcej możliwości wędkowania? Dzięki porozumieniom zawieranym przez Wody Polskie z użytkownikami rybackimi, udostępniamy większą ilość łowisk dla wędkarzy. W ramach Opłaty Krajowej, od stycznia 2023 roku, możesz korzystać z wód dostępnych do wędkowania w ramach programu Nasze Łowiska, jak również wód innych użytkowników rybackich, którzy udostępnili swoje obwody dla wędkarzy w ramach programu Opłata Krajowa. W ramach jednolitej opłaty 350 zł, przez cały rok 2023 masz do dyspozycji 142 łowiska w całym kraju!

Wykupiłeś już zezwolenie Nasze Łowiska, a zainteresowała Cię Opłata Krajowa? Nie musisz wnosić kolejnej pełnej opłaty – wystarczy, że dopłacisz 100 zł, by zyskać więcej dostępnych łowisk. Ich pełną listę znajdziesz na: https://www.wody.gov.pl/nasze-dzialania/oplata-krajowa

248256572 348452230460929 7316859377810765995 n

 Fot. Jerzy Malicki

Sprawdź, czy łapiesz się na zniżki!

Oprócz wprowadzenia konkurencyjnych stawek za wędkowanie, wyszliśmy z propozycją zniżek dla młodzieży i seniorów. Dzięki temu najmłodsi i najstarsi wędkarze mogą uprawiać swoje hobby za jedynie połowę normalnej ceny w ramach programu Nasze Łowiska!

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Wód Polskich, do opłaty ulgowej w wysokości 125 zł brutto w roku kalendarzowym 2023 uprawniona jest młodzież szkolna do 18 roku życia oraz emeryci i renciści, których miesięczne świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza 2000,00 zł brutto. Przy wnoszeniu opłaty należy udokumentować prawo do ulgi. Ponadto, w razie kontroli w czasie wędkowania należy pamiętać o okazaniu dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, wiek oraz status ucznia lub emeryta i rencisty.

Opłata ulgowa dla młodzieży obowiązuje również w programie Opłata Krajowa. W jej ramach, młodzież szkolna do 18 roku życia płaci połowę ceny – czyli 175 zł brutto w roku kalendarzowym 2023.

robert linder ynRSE9qmPvY unsplashA
 Fot. Unsplash

 

Król wód w naszych łowiskach – zarybiamy szczupakiem!

W środowisku wędkarskim trwają zażarte spory, która ryba jest królem polskich wód. Jednym z pretendentów jest szczupak. Z jednej strony jest bardzo ceniony przez wędkarzy i zaliczany do gatunków ryb wyborowych. Z drugiej strony, ta drapieżna ryba pełni ważną rolę w ekosystemie wodnym – jest naturalnym regulatorem populacji ryb małocennych, przede wszystkim drobnych karpiowatych, co ma wpływ na poprawę jakości wody w danym akwenie. Ze względu na wymienione zalety szczupaka, wprowadzamy go do naszych wód! Tej wiosny na nasze łowiska trafiło 1,5 mln sztuk narybku tej szlachetnej ryby.

szczupak AS
Szczupak. Fot. Adobe Stock

W regionie wodnym Wielkich Jezior Mazurskich wprowadziliśmy 1,3 mln narybku żerującego szczupaka. Zarybiliśmy rzeki Narew i Pisę, a także 11 jezior: Łaźno, Piłwąg, Szwałk Wielki, Kiełki, Wityny, Kilmunt, Silec, Iławki, Reszki, Krzywe i Stoczek. Narybek w obwodach jeziorowych rozprowadzaliśmy w płytkich partiach akwenów, wzdłuż roślinności wodnej, natomiast w obwodach rzecznych - do czynnych starorzeczy i przyujściowych odcinków dopływów, w tym także po płytkich partiach zbiorników.

Bialy3 Bialy2 Bialy4
Fot. RZGW w Białytmstoku/ Wody Polskie

Dlaczego dobór właściwego miejsca do zarybiania jest tak ważny? Kluczem jest przeżywalności narybku. Wypuszczony wylęg ma największe szanse na przeżycie w miejscach, gdzie nurt wody jest spokojny, dlatego też najlepszym miejscem do zarybiania są aktywne starorzecza i przybrzeżna roślinność zanurzona.

Bialy1 Bialy5
Fot. RZGW w Białytmstoku/ Wody Polskie

Szczupak trafił też do pojezierza regionu wodnego Noteci. Blisko 200 tys. sztuk narybku letniego szczupaka wprowadziliśmy do 20 jezior: Kruteckiego, Białego, Górnego, Bąd, Świętego, Wielkiego, Bukowo Długie, Wielki Staw, Kochlin Mały, Słonowo, Miłogoszcz, Wapińskiego, Sławianowo, Moczadła, Kujan Mały, Wierzchołek, Borówno, Kleszczyna, Śmiardówka i Głomskiego. 

Bdg3 Bdg2
Fot. RZGW w Bydgoszczy/ Wody Polskie

Czym jest narybek letni szczupaka? To materiał zarybieniowy produkowany poprzez kontrolowany rozród szczupaka, którego ikra zostaje inkubowana, a po jego wykluciu się i zresorbowaniu woreczka żółtkowego małe szczupaki przenoszone są na niewielkie stawy, na których są podchowywane. Jest to trudny i wielofazowy proces efektem, którego są młode rybki gotowe do aktywnego żerowania. Są one jednak na tyle duże, że mają znacznie większą przeżywalność.

Odłowy i przewożenie materiału musi odbywać się z największą dbałością, gdyż… szczupak jest kanibalem! Małe szczupaki są bardzo żarłoczne, dlatego odpowiednie zaciemnienie i szybkość działań pozwala na uniknięcie problemów. Szczupaka najczęściej wprowadza się do jezior z łodzi, łącząc szybkość działań z ich dokładnością. Szybkość - ponieważ materiał konsumuje się nawzajem oraz zużywa tlen rozpuszczony w wodzie. Dokładność - gdyż materiał musi być rozwieziony po wodach jeziora minimalizując straty. Wpuszczany pojedynczo zapobiega wspomnianemu kanibalizmowi.

Pamiętajmy, że zarybienia są elementem racjonalnej gospodarki rybackiej, która polega na wykorzystywaniu produkcyjnych możliwości wód z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej i na poziomie umożliwiającym gospodarcze korzystanie z nich.

Bgd1
Fot. RZGW w Bydgoszczy/ Wody Polskie

 

Jesiotr – dzisiaj w Świnnej Porębie, jutro w całej Polsce

Jesiotry żyły na Ziemi na długo przed pojawieniem się człowieka, co więcej, pamiętają nawet dinozaury!  Ryby jesiotrokształtne żyją na naszej planecie od około 300 milionów lat temu i od tego czasu praktycznie się nie zmieniły. Niegdyś były największą rybą wędrowną w naszej części kontynentu. Niestety, na skutek niekorzystnych zmian antropogenicznych, gatunek ten wymarł na całym obszarze państw zlewni Morza Bałtyckiego. W Polsce, ostatniego jesiotra złowiono w 1965 roku w Wiśle pod Chełmnem. Okaz mierzył 281 cm i ważył 135 kilogramów, ale to nie rekord -zdarzały się nawet długie na ponad 3 metry i jeszcze cięższe.

jesiotr AS
Jesiotr. Fot. Adobe Stock

Długofalowym planem Wód Polskich jest odtworzenie tego gatunku w naszych rzekach. Dlatego już ponad 8 lat temu sprowadzono go z kanadyjskiej rzeki Św. Jana do gospodarstwa rybackiego w Świnnej Porębie. Projekt przywrócenia jesiotra bałtyckiego jest jednak działaniem czasochłonnym, co jest ściśle powiązane z biologią gatunku. Jesiotry bałtyckie w hodowli dojrzewają dopiero w wieku 14-16 lat. Niestety, aż tyle czasu trzeba czekać, aż hodowlane osobniki uda się rozmnożyć.

jesiotr WP
Jesiotr ze Świnnej Poręby. Fot. Wody Polskie

Aktualnie, z Ośrodka Zarybieniowego w Świnnej Porębie do naszych zbiorników wodnych trafiają pstrągi, szczupaki, sandacze, lipienie, świnki i brzany, dzięki czemu możemy wpływać na poprawę rybostanu naszych wód! Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu zespołowi obiektów i wyspecjalizowanej kadrze. Więcej o gospodarstwie rybackim w Świnnej Porębie przeczytacie tutaj: https://krakow.wody.gov.pl/aktualnosci/2824-jesiotry-ze-swinnej-poreby-w-polskich-rzekach-odtwarzanie-bioroznorodnosci

Krk1
Ośrodek Zarybieniowy w Świnnej Porębie. Fot. Wody Polskie

 

Współpracujemy z użytkownikami rybackimi – dla wód pełnych ryb

W Polsce zdecydowana większość obwodów rybackich jest zagospodarowana przez użytkowników rybackich. To m.in. Polski Związek Wędkarski, gospodarstwa rybackie, stowarzyszenia, ale też osoby fizyczne, wyłonione w drodze konkursów ofert przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej Wód Polskich lub na podstawie umów przejętych przez nasze gospodarstwo od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Dla poprawy stanu ichtiofauny naszych rzek i jezior, Wody Polskie współpracują z użytkownikami rybackimi. Nasi pracownicy przeprowadzą kontrole pod kątem wypełniania obowiązków wynikających z zapisów operatów rybackich, a także biorą udział w kontrolach terenowych podczas akcji zarybieniowych.

IR2 IR1
Akcja zarybieniowa IRŚ przy asyście pracowników Wód Polskich. Fot. Wody Polskie

Tym sposobem, nasi pracownicy uczestniczyli w wiosennych zarybieniach prowadzonych przez użytkowników dzierżawiących obwody rybackie w całej Polsce, m.in. przez Okręg Mazowiecki PZW na Wiśle, Okręg PZW w Białej Podlaskiej w zlewni Krzny i Bugu czy Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie na Drwęcy.

pzw2 pzw1 pzw3
Akcje zarybieniowe PZW przy asyście pracowników Wód Polskich. Fot. Wody Polskie

 

Wędkuj odpowiedzialnie!

W ramach programu Nasze Łowiska, a także Opłata Krajowa, zezwolenie może wykupić każdy wędkarz posiadający kartę wędkarską. Należy pamiętać o przestrzeganiu regulaminu amatorskiego połowu ryb obowiązującego na danym łowisku!  Pamiętajmy również o odpowiedzialnym zachowaniu nad wodą – zostawmy porządek po swojej wizycie nad rzeką czy jeziorem! W razie wykrycia dzikiego wysypiska śmieci lub zrzutu nieczystości – zgłośmy sprawę do odpowiednich służb! Dbajmy o środowisko naturalne i przekazujmy prawidłowe postawy, bo wody to nie śmietnik!