Troska o czystość wód, edukowanie o tym, by z roku na rok śmieci w wodach było coraz mniej, wskazówki, jak wodę oszczędzać i nią gospodarować, by poprawić sytuację rolników w czasie suszy oraz promocja programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie – to główne tematy, które poruszyliśmy w audycjach radiowych poświęconych edukacji wodnej. Gospodarowanie wodami to proces wielowymiarowy, a edukacja jest podstawą kształtowania poprawnych nawyków. Budowanie pozytywnych postaw, już od najmłodszych lat, to najważniejsze zadanie programu edukacyjnego Aktywni Błękitni. Zagościł on na antenach popularnych stacji radiowych – Radia Zet, RMF FM i Polskiego Radia – by uświadomić słuchaczom, że zmiany klimatyczne bezpośrednio łączą się z gospodarką wodną, a codzienne wybory każdego z nas, mają wpływ na stan naszych zasobów wodnych.

W dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest jednym z kluczowych elementów kształtowania poprawnych nawyków i odpowiedzialnych postaw proekologicznych. To od umiejętności racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi i dbałości o środowisko naturalne zależeć będzie przyszłość naszej planety. Pamiętajmy, że od każdego z nas zależy, jaką ilością i jakością zasobów wodnych będziemy dysponować i czy poradzimy sobie z wyzwaniami stawianymi przez dynamiczny rozwój oraz zmiany klimatu. Jak odpowiedzialnie podejść do tematu wody tłumaczą Aktywni Błękitni. Zapraszamy do wysłuchania ciekawych podcastów z udziałem Joanny Sasal, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Edukacji Wodnej Wód Polskich i przeczytania artykułów w których znajdziecie garść przydatnych wskazówek. Zapraszamy również do śledzenia Polskiego Radia, gdzie od 12 grudnia możecie usłyszeć nasze tematyczne spoty.


316807330 538292024976918 1620176605402652942 n

316290752 537547778384676 5975224971128361452 n

  PODCASTY RMF ON 

 

 ARTYKUŁY RADIOZET.PL 

 

 


 

Tak dla edukacji!
Woda to przyszłość, dlatego korzystamy z każdej okazji by opowiadać o tym, jak ważne miejsce zajmuje w naszym życiu. Ale nauka musi być też ciekawa! Dlatego powstał program „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” dedykowany szkołom podstawowym. Uczniowie mają okazję zdobyć wiedzę na nowe i aktualne tematy, o których nie wspominają tradycyjne podręczniki. Susze, powodzie, zmiany klimaty, czy ochrona środowiska nie będzie stanowiła już dla nich żadnych tajemnic! Młodzi adepci gospodarki wodnej oprócz materiałów przygotowanych przez fachowców w swojej dziedzinie, mogą liczyć na zajęcia aktywizujące, w tym wizyty na dużych obiektach wodnych, które na co dzień są zamknięte dla ogółu. Ważnym elementem są spotkania z ciekawymi ludźmi ,którzy są prawdziwymi wodnymi specjalistami i pasjonatami! Nieodłączne jest też kształtowanie właściwych postaw w zakresie bezpieczeństwa nad wodą, abyśmy mogli beztrosko wypoczywać nad rzeką czy jeziorem. Pomocą służą tu nasi partnerzy z Policji, Straży Pożarnej i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy dla młodych Aktywnych przeprowadzają pokazy ratownictwa wodnego.

Zapraszamy nauczycieli i dyrektorów do zgłaszania swoich szkół do programu! To świetnie spędzony czas dla uczniów, rodziców i nauczycieli, a po pozytywnym ukończeniu kursu – możliwość poszczycenia się przez placówkę Certyfikatem Szkoły Przyjaznej Wodzie! Dołącz do programu: https://www.wody.gov.pl/edukacja/aktywni-blekitni

 

Tak dla czystych wód!
Kto nie chciałby spędzać sielsko czasu nad piękną, czystą i wartko płynącą rzeką, czy krystalicznym jeziorem? Niestety w Polsce mamy niewiele takich miejsc, gdyż większość naszych wód jest w złym stanie, a wszystko przez zanieczyszczenia. Nieodpowiedzialni ludzie mylą rzeki z wysypiskiem i wyrzucają tam różne zbędne rzeczy, które wodzie zdecydowanie uroku nie dodają. Butelki, niedopałki, stare meble, zużyty sprzęt elektroniczny, opony i inne śmieci szpecą nasz nadwodny krajobraz, szkodząc przyrodzie, ale również nam! Pamiętajmy, że zanieczyszczenia nie znikają w magiczny sposób, ale wracają do nas. Na szczęście mamy wpływ na to, aby przeciwdziałać tej nagannej sytuacji i dbać o ochronę środowiska naturalnego, czyli lepszy komfort życia roślin, zwierząt i finalnie nas samych!

Jak to zrobić? Odpowiedź niesie kampania „Wody to nie śmietnik!”, która uczy nas, że pierwszą i główną zasadą jest po prostu nie śmiecić! Czy wiesz, że co drugi śmieć trafiający do Bałtyku spływa do niego siecią naszych rzek? Wystarczy, żeby tam nie trafił, a nasze rzeki i nasze morze będą czystsze. Dlatego najważniejsze jest budowanie pozytywnych nawyków i rozmowa z naszymi bliskimi o tym, jak ważne jest odpowiednie zachowanie nad wodą.

A co w sytuacji, gdy natkniemy się na istne wysypisko? Tu świetnym i angażującym rozwiązaniem są akcje sprzątania! Nasi młodzi „Aktywni Błękitni” już nie raz udowodnili jak potrafią zadbać o swoje wody. To ważne, gdyż troska o lokalne rzeki i jeziora buduje wspólnotę oraz poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest nasza planeta. Akcje organizowane są również przez zaangażowanych mieszkańców, organizacje społeczne oraz Wody Polskie. Zachęcamy do włączania się! Każdy, kto pragnie w odpowiedzialny i zrównoważony sposób chronić zasoby wodne w Polsce, może zgłosić się do grupy działającej w terenie, zorganizować samodzielnie akcję sprzątania lub powiadomić Wody Polskie o istniejącym problemie, takim jak dzikie wysypisko śmieci. Wystarczy wysłać wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Tak dla bezpieczeństwa wodnego!
Człowiek do życia potrzebuje wody. Woda spełnia wiele niezbędnych funkcji w naszym życiu, a także w życiu naszego społeczeństwa, czy środowiska naturalnego. Jest bezcennym skarbem, ale też żywiołem, który stanowi dla nas zagrożenie, zarówno gdy jest jej zbyt mało, jak i zbyt dużo. By czuć się bezpiecznie, musimy dbać o to, aby zapewnić odpowiednią ilość wody na wszystkie nasze potrzeby. Idealnym rozwiązaniem jest racjonalnie korzystanie z jej zasobów, a także retencja – czyli magazynowanie wody, co z jednej strony pozwala ograniczać problem suszy jak i powodzi i podtopień.

Retencja to m.in. duże zbiorniki i wielkie konstrukcje, ale wcale nie musimy być inżynierem by również retencjonować wodę. Wystarczy nam nawet zwykła beczka, w której będziemy gromadzić deszczówkę, np. do podlewania roślin. Możemy zasiać również kwietną łąkę, która wiąże wilgoć w glebie, cieszy oczy, a jednocześnie jest domem dla wielu pożytecznych owadów, w tym pszczół. To prawdziwa oaza bioróżnorodności w miejskim zgiełku. Na wsi warto zadbać o stworzenia oczka wodnego, sadzenie drzew, czy pozostawienie pasów szuwarów rosnących na terenach podmokłych. Wszystko to rozwiązania małej retencji, które może wdrożyć każdy z nas, by zadbać o prawidłowy bilans wodny w swojej okolicy, czyli taki poziom wody, by jednocześnie nie było jej zbyt mało i zbyt dużo.

W retencję włączają się także uczniowie, którzy w ramach programu „Aktywni Błękitni” sieją łąki przy swoich szkołach, instalują beczki i inne urządzenia by łapać deszczówkę oraz uczestniczą w społecznych akcjach sadzenia drzew. W kompleksowy sposób o retencję dbają też Wody Polskie, który prowadzą inwestycje w całym kraju, by chronić nas przed suszami i powodziami. Więcej o tych projektach mówią kampanie „Stop Suszy” i „Stop Powodzi”, gdzie każdy może znaleźć informacje jakie zagrożenie dla nas stanowią susze i powodzie i jak im przeciwdziałać.

 

Zgłoś swoją szkołę do programu Aktywni Błękitni!
Drogi Nauczycielu, jak widzisz temat wody jest bardzo wszechstronny, wpływa na nasze życie i można opowiadać o nim godzinami. Jeśli chcesz, by Twoi podopieczni dowiedzieli się ważnych, pasjonujących i praktycznych rzeczy o wyzwaniach stawianych przez współczesny świat i zmiany klimatu, a także w ciekawy i angażujący sposób spędzili czas, nie zastanawiaj się, tylko zgłoś swoją szkołę do programu!

Aktywni Błękitni są obecni w całej Polsce, a każdy z naszych regionów wodnych ma wiele do zaoferowania.

Szczegóły znajdziesz na stronie: https://www.wody.gov.pl/edukacja/aktywni-blekitni Pamiętaj, że przez edukację, kształtujemy wodny punkt widzenia!

patronat baner na www 3 listopada 2022 v2