W Wodach Polskich, w ramach działań edukacyjnych programu Stop suszy! namawiamy mieszkańców wsi i miast, aby zamieniali wodolubne trawniki na kwietne łąki. Dzięki temu w gospodarstwach domowych będziemy zużywać znacznie mniej wody wodociągowej do podlewania trawników. A w sezonie wiosenno-letnim ma to ogromne znaczenie, ponieważ podlewanie przydomowych trawników i ogródków powoduje zwiększony pobór, a co za tym idzie spadki ciśnienia, a niekiedy nawet okresowy brak wody w kranie. Dlatego, w dobie zmian klimatu warto zmienić podejście do przydomowych rabat oraz zużycia wody. Tam, gdzie jest to możliwe warto postawić na rośliny, które dobrze noszą zarówno wysokie temperatury, jak i deficyt wody. 

 

paul sidler oibM9Oqp64U unsplash carmen meurer qvhiQA27ar4 unsplash

  


  • Więcej informacji na temat zakładania i pielęgnacji łąk kwietnych można znaleźć w artykule:

https://www.wody.gov.pl/edukacja/kwietne-laki-na-okres-suszy/kwietna-laka-zamiast-trawnika

  • O zaletach kwietnych łąk piszemy szerzej w tekście:

https://www.wody.gov.pl/edukacja/kwietne-laki-na-okres-suszy/projekt-wod-polskich-laki-kwietne

  • O projekcie Wód Polskich utworzenia kwietnych łąk nad Bystrzycą w Lublinie:

https://www.wody.gov.pl/edukacja/kwietne-laki-na-okres-suszy/projekt-wod-polskich-laki-kwietne-nad-bystrzyca

  • O roli kwietnych łąk dla owadów zapylających:

https://www.wody.gov.pl/edukacja/kwietne-laki-na-okres-suszy/woda-w-ogrodzie-niezbedna-ludziom-niezbedna-owadom

  • Kwietne łąki naszych pracowników:

https://www.wody.gov.pl/edukacja/kwietne-laki-na-okres-suszy/kwietne-laki-przed-siedzibami-wod-polskich-i-w-ogrodach-naszych-pracownikow


 

W naszych działaniach edukacyjnych namawiamy wszystkich do racjonalnego gospodarowania wodą i korzystania z rozwiązań, które mogą pomóc ją zaoszczędzić i przeznaczyć do innych, istotniejszych celów. Najwyższej jakości wodę pitną wszyscy powinniśmy szanować i oszczędzać, zarówno na poziomie gospodarstw domowych, jak i gminnym czy krajowym. W okresie suszy to ma ogromne znaczenie. Nasz kraj należy do najuboższych w zasoby wodne w całej Unii Europejskiej. Nie jest też odosobniony w skali globalnej problem ten dotyka wielu regionów, zarówno w ubogich, jak i w najbogatszych państwach świata. W wielu regionach, gdzie okresowo pojawia się deficyt wody w środowisku, od lat stosuje się rozwiązania, które pomagają zmniejszyć użycie wody do celów gospodarczych. Jednym z najpowszechniej stosowanych rozwiązań jest wybór do przydomowych i miejskich upraw roślinności odpornej na suszę, niewymagającej intensywnego podlewania.

 

W polskich warunkach zamiast trawników doskonale sprawdzają się łąki kwietne. Zamiast chłonąć wodę, doskonale zachowują wilgoć w glebie. Nie wymagają też regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Zastępując nimi trawę, możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Kosi się je tylko dwa razy do roku.

 

andela stamenkovic 8uPuLgQg2dY unsplash uwe conrad kVjUGorDbzw unsplash

 

Zakładajmy zatem łąki kwietne zamiast trawników - to wielka korzyść dla nas i dla środowiska!

 

Departament Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
PGW Wody Polskie