„Dla mieszkańców gminy Nowy Duninów najważniejsze jest to, że ruszyły lodołamacze. Czujemy się bardzo mocno zagrożeni wtedy, kiedy są roztopy, gdy puszczają lody na rzece. Wtedy, gdy ruszają lodołamacze, mieszkańcy śpią spokojnie” - wójt gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak, luty 2021

Pogotowie lodowe działające 24 h/ dobę, nasi pracownicy w ciągłej gotowości, ludzkie łzy, strach, wyrażana w oczach nadzieja na pomoc, bo przecież to czyjeś domy, czyjś dobytek gromadzony często przez całe życie, czyjeś ustawiczne trwanie w poczuciu zagrożenia – to wszystko w obliczu ciągnących się niemal w nieskończoność zatorów lodowych, w obliczu zagrożenia powodzią … W ostatnich tygodniach wszyscy mogliśmy przekonać się jak ważne jest inwestowanie w nowoczesny oraz wytrzymały sprzęt - lodołamacze rozbijały pokrywę lodową, kruszyły krę, spławiały lód w rejonie Środkowej Wisły i Dolnej Odry. Pisząc w skrócie, ale bardziej obrazowo – nasi ludzie, dzięki tym jednostkom, mogli zadbać o bezpieczeństwo Polaków. Państwa bezpieczeństwo. Tak to wyglądało krok po kroku: https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1660-zimowe-pogotowie-przeciwpowodziowe-aktualne-informacje , a jeszcze niedawno musieliśmy odpowiadać na pytania o sens budowy takich statków, zbijać argumenty w stylu: „przecież zimy w Polsce nie ma”.

Akcja wzmacniania wałów przeciwpowodzowych Kępa Polska 14.02.21. Fot Wody Polskie Zabezpieczanie wału przeciwpowodziowego Kępa Polska 2021. Fot. Wody Polskie
Akcja zabezpieczania wałów przeciwpowodzowych - Kępa Polska, luty 2021r.
(fot. Wody Polskie)
Wzmacnianie wału przeciwpowodziowego za pomocą worków i tzw. bag-ów wypełnionych piaskiem. (fot. Wody Polskie)

Teraz z kolei niektórzy dziennikarze i politycy zadają nam pytania: po co Wodom Polskim nowe samochody? Tłumaczymy więc – po to, między innymi, by móc efektywnie działać w terenie, również w sytuacjach trudnych. Koparki, ciągniki, samochody – to pojazdy  niezbędne m.in. w pracy Zespołów Wsparcia Technicznego oraz Zespołów Obiektów Hydrotechnicznych. Te zespoły obsługują 32 tysiące obiektów hydrotechnicznych rozsianych po całym kraju, w ciężko dostępnych miejscach. Muszą mieć możliwość dojazdu do obiektów i transportu niezbędnych narzędzi. Doposażamy jednostki terenowe w nowoczesny sprzęt, który ma być niezawodny. Taki sprzęt jest nam potrzebny, aby działać w newralgicznych warunkach - w pobliżu rzek, na terenach podmokłych, bezdrożach.

Wody Polskie i straż pożarna zabezpieczają wały przeciwpowodziowe w Kępie Polskiej. Fot. Wody Polska Wody Polskie zabezpieczają wały przeciwpowodziwe Kępa Polska. Fot. 2.Wody Polskie
Wody Polskie i straż pożarna podczas akcji zabezpieczania wałów przeciwpowodziowch.
(fot. Wody Polskie)
Prace zabezpieczające z użyciem ciężkiego sprzętu.
(fot. Wody Polskie)

Wody Polskie ogłosiły postępowanie przetargowe, którego celem jest doposażenie jednostek terenowych w sprzęt niezbędny do prowadzenia prac bieżących, ale także nowych inwestycji. Obecnie realizujemy zadania inwestycyjne na łączną kwotę przeszło 20 mld zł. Chcemy wymienić samochody starsze niż 12 lat, z przebiegiem większym niż 200 tyś km, pochodzące z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. To modele takich marek jak np.: FSO Polonez, Fiat Panda, Opel-Corsa, Żuk. Powód? Prozaiczny - wiele z tych aut jest mocno wyeksploatowanych i podatnych na częste awarie. Poza tym naprawdę ciężko bywa z wjazdem Fiatem Pandą na podmokły teren. Chcemy wymienić starą flotę na sprzęt typu BUS - doka, KOMBIVAN 5 i 2 osobowy, VAN 4X4, doposażyć w pierwszej kolejności jednostki Wód Polskich nieposiadające na wyposażeniu tego typu aut, a odpowiadające za prace interwencyjne i zadania  utrzymaniowe.

Resized 20210212 115830 3867 Resized 20210212 110613 3113
Pracownicy Wód Polskich razem ze Strażą Pożarną codziennie sprawdzali wytrzymałość wałów przeciwpowodziowych w czasie wezbrania na Środkowej Wiśle.
styczeń / luty 2021 r. (fot. Wody Polskie)
Samochód straży pożarnej oraz (na drugim planie) samochody Wód Polskich w trakcie akcji związanej z wezbraniem na Wiśle w lutym 2021 r. (fot. Wody Polskie)

Tyle o samochodach. W ramach toczącego się postępowania przewidziana jest też dostawa osprzętu do posiadanych przez PGW WP maszyn: kosiarki bijakowe i tylno-boczne, ładowacze czołowe, osprzęt do koparek, itp. Zaplanowany został także zakup jednostek pływających wraz z osprzętem, jednostki specjalistyczne: aluminiowe – płaskodenne jednostki pływające z osprzętem do pomiaru batymetrii, łodzie koszące, specjalistyczne jednostki do prac bagrowniczych. Tak – to wszystko również jest nam potrzebne i niezbędne do efektywnych działań, walki ze skutkami powodzi czy suszy.

Szczegóły dotyczące przetargu na zakup samochodów dla Wód Polskich znajdą Państwo tu:

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1546-zakup-nowoczesnego-sprzetu-pozwala-na-sprawniejsza-ochrone-przed-powodzia-i-skutkami-suszy

 

Zespół Komunikacji Społecznej

PGW Wody Polskie