W niedzielę poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiej burzy mózgów na temat wody, która odbyła się w ramach HackYeah2019, największego hakatonu w Europie. Zadanie uczestników konkursu było rozwiązanie problemu malejących zasobów wodnych. Komisja konkursowa przyznała trzy nagrody główne w kategoriach:

1. obywatelskiej– za projekt „Bliska Woda” – pomysłodawcy zaproponowali certyfikaty dla producentów, którzy są najbardziej oszczędni, jeśli chodzi o wodę wykorzystywaną do produkcji ich artykułów;
2. projektowej – za pomysł „Zatrzymaj wodę w rolnictwie", proponujący tworzenie stref buforowych przy ciekach wodnych, by zwiększyć wskaźnik retencji;
3. inżynieryjnej – za projekt „Oaza 2050” – to pomysł algorytmu analizującego zdjęcia satelitarne i na ich podstawie pokazującego obszary zagrożone deficytem wody, obszary wymagające uwagi i niezagrożone.

Dodatkowo jury wyróżniło projekt zespołu z Węgier pt. „Kolory Wody” – pomysł na aplikację pokazującą poziom biologicznego i chemicznego zanieczyszczenia wody. Fundatorem nagród są Wody Polskie. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Hakaton 2019