Prawie 200 zawodników wzięło udział w I Biegu na zaporę Świnna Poręba, który odbył się 2 czerwca. Trasa była wymagająca, ale zawodnicy, jak na sportowców przystało, podołali temu wyzwaniu.

Start biegu rozpoczynał się na koronie zapory. Zawodnicy mieli do pokonania 10-cio kilometrową, piękną widokowo górską trasę. Biegła ona przez Świnną Porębę – Gołębiówkę – Wodniakówkę – Zagórze Brańkówkę.

dji3

Zdecydowaną większość uczestników biegu stanowili mieszkańcy Małopolski. Wyścig wygrał Tomasz Wójcik z miejscowości Rudza. Wśród kobiet najlepsza okazała się Sylwia Byrska z Rokowa. Każdy z zawodników otrzymał koszulkę i pamiątkowy medal.

pobrane

Prócz emocjonującej rywalizacji sportowej, w tym dniu można było również wejść na koronę zapory oraz zobaczyć jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce produkujących ryby. Chętnych było wielu! Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie przygotował również szereg atrakcji dla dzieci. Były m.in. zabawy z muzyką, warsztaty baniek mydlanych, konkurs „Młody hydrolog” oraz wiele innych ciekawych gier i zabaw z nagrodami.

Zbiornik wodny w Świnnej Porębie to budowla, która pełni kluczową rolę w sytuacjach zagrożenia powodziowego. Gdy w maju 2010 r. powódź zagrażała Krakowowi i Wadowicom, Świnna Poręba w ciągu zaledwie dwóch dni zdołała przyjąć ponad 60 milionów metrów sześciennych wody i ograniczyć przepływy z 1200 m3/s do przepływu nieszkodliwego 240 m3/s. Zmniejszyło to falę powodziową na Wiśle, co miało zdecydowany wpływ na ograniczenie szkód powodziowych w dolinie Skawy a następnie w Krakowie.