Dziś, 19 kwietnia w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się Narada Odrzańska w sprawie sytuacji na rzece Odrze z udziałem m.in. Wiceministra Infrastruktury Marka Gróbarczyka, Prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia oraz Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Wód Polskich oraz nadodrzańskich samorządów. Podczas narady podsumowano dotychczasowe działania dotyczące sytuacji na Odrze i przedstawiono rozwiązania mające na celu usprawnienie reagowania kryzysowego w razie wystąpienia zagrożenia dla środowiska naturalnego.

342185381 876462310117742 2903814237414866509 n
Narada Odrzańska. Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś omówił działania podejmowane przez Wody Polskie we współpracy z innymi instytucjami. W pierwszej kolejności odniósł się do codziennego monitorowania sytuacji na rzece Odrze.

- W Wodach Polskich powstaje dobowy raport sytuacyjny dotyczący stanu hydrologicznego rzeki i dorzecza Odry, stanu pogody oraz prognoz związanych z temperaturami. Raporty te zawierają także dane dotyczące stanu jakościowego rzeki. Ten raport tworzony jest dzięki współpracy, jaka została podjęta pomiędzy Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wodami Polskimi. Każda z tych instytucji ma swój wkład w zawartość tego raportu. – powiedział Krzysztof Woś.

Prezes Wód Polskich zaznaczył, że raporty kierowane są nie tylko do służb, które zajmują się zarządzaniem kryzysowym czy prowadzeniem badań, ale także do jednostek samorządowych, ponieważ są one również odpowiedzialne za dbanie o środowisko naturalne, w tym wodne. Krzysztof Woś podkreślił, że to wartość która będzie służyła temu, by w sposób bardziej racjonalny i zrównoważony korzystać z rzeki Odry, ale także innych rzek.

Kluczową kwestią było podsumowanie prowadzonych przez Wody Polskie od 2021 roku kontroli urządzeń spustowych, tzw. wylotów do rzek.

- Skontrolowaliśmy 26 tysięcy tego typu urządzeń. W stosunku do prawie 2 tysięcy, poprzez ścieżkę formalno-prawną, odbywa się ostateczna procedura mająca na celu wyjaśnienie ich legalności lub nielegalności. Natomiast w odniesieniu do 220 tego typu urządzeń zgłosiliśmy sprawę na policję, ponieważ istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa – są to urządzenia nielegalne i w dodatku czynne. W pierwszej kolejności tego typu urządzenia zablokowaliśmy poprzez czopowanie, czyli fizycznie uniemożliwiliśmy odprowadzanie różnego rodzaju substancji poprzez te urządzenia. Jednocześnie trwa procedura mająca na celu dopełnienie procesu likwidacyjnego, czyli ostatecznego rozebrania tego typu urządzeń. – oznajmił Krzysztof Woś.

Zasadniczą sprawą jest przyjmowanie zgłoszeń obywatelskich w razie wystąpienia zagrożenia dla środowiska naturalnego. W Wodach Polskich od 1 stycznia 2023 roku funkcjonuje Wydział Monitorowania Zagrożeń, który pracuje 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

- Chciałbym Państwu przekazać, że każde zgłoszenie będzie przyjmowane, a jednocześnie, gdy nasi pracownicy takie ogłoszenie otrzymają, uruchamia się odpowiednia procedura działania, począwszy od Nadzoru Wodnego, poprzez Zarząd Zlewni, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, a skończywszy na Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej. – podsumował Prezes Wód Polskich.

Całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01 ma na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie dostępny jest adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

336593398 1755825824834143 5185821963840880168 n
Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podczas briefingu po Naradzie Odrzańskiej. Fot. Wody Polskie