AKTUALIZACJA 1 września godz.13.30

Do Warszawy dotarły już pierwsze części rurociągu, który zostanie ułożony na moście pontonowym na Wiśle, aby przerwać zrzut ścieków do rzeki i transportować je do oczyszczalni "Czajka". Rury mają średnicę 1 m. Tzw. bypass ma składać się z z dwóch nitek rur o łącznej długości 2200 m. Rozpoczyna się proces zgrzewania rur.

Czajka rury 01.09 1

Czajka rury 01.09 2

Czajka rury 01.09 1

fot. Wody Polskie. Siedziba sztabu kryzysowego

 


AKTUALIZACJA 31 sierpnia godz.16.20

Akcja zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły! Rozpoczęto wodowanie elementów mostu pontonowego, na którym powstanie alternatywy rurociąg. W Warszawie są już 94 jego części, czyli 75 procent całej konstrukcji i 7 kutrów. Most zostanie ukończony we wtorek do godz. 14.00. Jednocześnie testowane są pompy oraz przygotowywane do transportu rury. We wtorek po południu rozpocznie się montaż tzw. bypassu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią wprost do oczyszczalni „Czajka”. Jak powiedział koordynator akcji Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich, montaż rur zostanie zakończony do końca przyszłego tygodnia, tak by ścieki przestały trafiać do Wisły najpóźniej w niedzielę 8 września.

Czajka most pontonowy 21.08 1

fot. Wody Polskie. Budowa montu pontonowego na Wiśle w Warszawie

Czajka most pontonowy 21.08 2

fot. Wody Polskie. Budowa montu pontonowego na Wiśle w Warszawie

 


AKTUALIZACJA 31 sierpnia godz.12.00

IMGW-PIB informuje o aktualizacji przewidywanego czasu dotarcia ścieków pochodzących ze zrzutu w Warszawie do poszczególnych lokalizacji wzdłuż Wisły. Ze względu na niskie przepływy Wisły, przewidywane czasy dopływu mogą ulegać aktualizacji.

Lokalizacja
Liczba godzin od poprzedniej lokalizacji
Liczba godzin od zdarzenia
Warszawa
0
0
Płock
52
52
Włocławek
14
66
Toruń
17
83
Fordon
12
95
Chełmno
10
105
Grudziądz
9
114
 Tczew
23
137
Kiezmark
6
143

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje natomiast, że wyniki oznaczeń pobranych próbek wody z Wisły wskazują na negatywny wpływ zrzutu ścieków na jakość wody w tej rzece. Więcej informacji na: http://www.gios.gov.pl/pl/


AKTUALIZACJA 31 sierpnia godz.11.20

W Warszawie zgromadzono już połowę sprzętu potrzebnego do budowy mostu pontonowego na Wiśle. Zostanie na nim zainstalowany rurociąg, którym ścieki z siedmniu dzielnic lewobrzeżnej częsci stolicy będą transportowane do oczyszczalni "Czajka". Na miejscu pracuje około 150 żołnierzy. Akcję koordynuje Zastępca Prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś. 

Za pomocą łodzi inspekcyjnej Wód Polskich skanowane jest dno Wisły, aby wyznaczyć drogę spławiania pontonów, które będą łączone w elastyczny most. W zebraniach sztabu kryzysowego uczestniczy m.in. Wiceminister Anna Moskwa podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

V 1CE3

fot. akcja zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły w Warszawie 31.08.2019 r.

V 8A9C

fot. sztab kryzysowy związany z akcją zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły w Warszawie 31.08.2019 r. Wiceminister Anna Moskwa 


Trwa akcja przeciwdziałania skutkom awarii przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. Wojsko dowozi do stolicy pierwsze elementy mostu pontonowego, na którym zostanie zbudowany awaryjny rurociąg. Akcję koordynują Wody Polskie.

W poniedziałek rozpoczną się prace na wodzie. Budowa mostu zostanie zakończona we wtorek w godzinach popołudniowych – poinformował minister Michał Dworczyk podczas spotkania z dziennikarzami przed siedzibą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ). Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodał, że równolegle będzie budowany rurociąg, tzw. bypass, którym ścieki mają być transportowane z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieeważ naprawa uszkodzonych kolektorów pod Wisłą może potrwa kilka tygodni. „Dziękuję wszystkim zaangażowanym służbom za tak sprawne działanie” – powiedział minister Michał Dworczyk.

„Jesteśmy na zaawansowanym etapie, aby rozwiązać problem” – powiedział Krzysztof Woś Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, który z ramienia Wód Polskich koordynuje całą akcję. Krzysztof Woś poinformował, że jutro (w sobotę) będą prowadzone rozmowy z dostawcami m.in. odpowiednich pomp. „Bierzemy pod uwagę bardzo doświadczone firmy. Rozmawiamy z Ministerstwem Energii i kopalniami, które dysponują odpowiednim sprzętem” – powiedział Zastępca Prezesa Wód Polskich. Ścieki w rzece przeływają już przez Płock. Służby Inspekcji Ochrony Środowiska i Sanepidu na bieżąco pobierają próbki wody i badają stopień zanieczyszczeń.

Anna Moskwa Podseretarz Stanu w MGMiŻŚ podkreśliła, że celem całej akacji jest jak najszybsze zatrzymanie zrzutu ścieków, zabezpieczenie środowiska naturalnego i mieszkańców miast na północ od Warszawy.

Wydział Komunikacji Społecznej
Wody Polskie

Konf czajka30.08.2019 1

fot. MGMiŻŚ Konferencja prasowa nt. akcji zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły

Konf czajka30.08.2019 2

fot. MGMiŻŚ Konferencja prasowa nt. akcji zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły