Prezes Wód Polskich Przemysław Daca, wraz z przedstawicieli lokalnych władz poinformowali mieszkańców dwóch gmin: Sobienie-Jeziory oraz Gniewoszów w woj. mazowieckim o rozpoczęciu modernizacji wałów przeciwpowodziowych.

W czwartek 26 września  br. w Gusinie (gm. Sobienie-Jeziory, woj. mazowieckie) Prezes Wód Polskich powiedział: "Tutaj żadnych inwestycji rzeczywiście nie było od wojny. Świadczy o tym, w jakiej zapaści była gospodarka wodna. Powstaną tutaj zmodernizowane wały, które będą w pełni nowoczesne, będą miały: przesłonę filtracyjną, ochronę z jednej i drugiej strony w postaci siatki na zwierzęta ryjące. W dalszej kolejności razem z gminą Karczew przygotowujemy wspólnie dokumentację na pozostałe odcinki i mam nadzieję, że w przyszłym roku dokończymy tę modernizację”.

Przebudowa wału jest inwestycją wyczekiwaną przez okolicznych mieszkańców. Wały w tej okolicy nie były modernizowane od kilkudzieięciu lat, a powódź w 2010 roku znacząco osłabiła ich stan. Prezes Wód Polskich spotkał się na przebudowywanym wale z Wicemarszałkiem Senatu Marią Koc W spotkaniu wzięli udział także Wicewojewoda Mazowiecki – Sylwester Dąbrowski, Wójt Gminy Sobienie-Jeziory – Stanisław Wirtek, Sołtys Gusina – Irena Grylak i Wójt Gminy Wilga – Bogumiła Głaszczka.

Z kolei 27 września Prezes Przemysław Daca odwiedził gminę Gniewoszów. Podczas konferencji prasowej w Regowie poinformował o rozpoczęciu robót na lewym brzegu Wisły, powiedział: „Wody Polskie przeznaczają blisko półtora miliona złotych na budowę umocnień brzegowych, po to, aby społeczność lokalna czuła się znacznie bardziej bezpieczna".

Inwestycja jest odpowiedzią na realne zagrożenie powodziowe. W 2010 roku niszczący żywioł nawiedził okolicę powodując straty. Woda rozmyła górną część wyspy na Wiśle i przerwała tamę. Część nurtu rzeki skierowała się lewobrzeżną odnogą Wisły, znacznie ją przy tym poszerzając. Wywołało to erozję brzegu u stopy wału w Regowie Starym, co spowodowało niebezpieczeństwo przerwania wału. W odpowiedzi na skutki katastrofy, koniecznością stało się wykonanie opasek w lewej odnodze Wisły, aby zapobiec dalszej erozji lewego brzegu i ochronić wał przeciwpowodziowy przed przerwaniem. Istotną kwestią stała się też ochrona mieszkańców Regowa Starego.

W konferencji uczestniczyli także Wicewojewoda Mazowiecki Artur Stanodwicz, Starosta Kozienicki Andrzej Jung, wójt Gniewoszowa Marcin Gac oraz poseł Andrzej Kosztowniak. Wicewojewoda Standowicz wyjaśnił, że inwestycja ma kluczowe znaczenie dla regionu i wyraził podziękowania dla Wód Polskich, że zajęły się tą sprawą. Zakończenie prac na lewym brzegu Wisły w Regowie Starym planowane jest na koniec listopada tego roku.

Zespół Komunikacji Spolecznej
PGW Wody Polskie

 4

Prace modernizacyjne wałów przeciwpowodziowych w Gusinie już trwają. Fot. Wody Polskie