Modernizacja bazy lodołamaczy w Gryfinie, stacji pomp w Krajniku i polderu Marwickiego, a także nowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe w rejonie Ognicy i Piasku – to efekty kompleksowych prac Wód Polskich dla zwiększenia bezpieczeństwa ponad 80 tysięcy mieszkańców regionu Dolnej Odry.  

Podczas wydarzenia pn. „Bezpieczna Cedynia” mieszkańcy mogli nie tylko miło spędzić czas wolny, ale również dowiedzieć się o korzyściach środowiskowych i społecznych wynikających z realizacji zadań przeciwpowodziowych prowadzonych w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Gośćmi paneli edukacyjnych byli Marek Gróbarczyk – Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej oraz Krzysztof Woś – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- Inwestycje Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły są przykładem zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców przy zachowaniu najwyższych norm środowiskowych podczas realizacji prac. Mam nadzieję, że Odra stanie się wkrótce przyjazna i bezpieczne, a mieszkańcy i turyści będą chętnie nad nią spędzać czas – powiedział Marek Gróbarczyk.

- Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły to szereg ważnych inwestycji, które w zasadniczy sposób wpływają na poprawę poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Polski – zaznaczył Krzysztof Woś.

 

Bez nazwymg 378238801 1298248894392666 1431743468511133811 n
Minister Marek Gróbarczyk i Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś

 

Głównym celem inwestycji była poprawa ochrony przeciwpowodziowej miejscowości Ognica i Piasek nad rzeką Odrą oraz utrzymanie funkcjonalności przeciwpowodziowej polderu Marwickiego i usprawnienie obsługi lodołamaczy działających na Odrze. Prace objęły m.in. budowę i modernizację istniejących obwałowań rzeki w celu zwiększenia bezpieczeństwa terenów przyległych do rzeki, a także prace mające na celu usprawnienie warunków przepływu wód powodziowych w obrębie międzywala. Inwestycja Wód Polskich o wartości blisko 31,3 mln zł zwiększa bezpieczeństwo ponad 82 000 osób, a swoim zasięgiem obejmuje obszar o powierzchni 45 hektarów.

Kontrakt 1A.2 pn. „Ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Gryfino, Ognica i Piasek nad Odrą. Modernizacja polderu Marwickiego etap III – stacja pomp Krajnik” jest elementem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Projekt jest realizowany przy pomocy międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Banku Rozwoju Rady Europy, jak również przy wsparciu środków z Funduszu Spójności oraz budżetu państwa. Jego celem jest poprawa ochrony przed powodzią dla osób mieszkających w wybranych obszarach dorzecza Odry i dorzecza górnej Wisły oraz wzmocnienie zdolności instytucjonalnych administracji publicznej do bardziej skutecznego ograniczania skutków powodzi.