Dzisiaj został oddany do użytkowania zbiornik retencyjny wód powierzchniowych Tulce, w gminie Kleszczewo. Inwestycja Wód Polskich znacząco przyczyni się do poprawy bilansu wodnego oraz łagodzenia skutków suszy i powodzi.

Najważniejszym zadaniem zbiornika, o pojemności retencyjnej 242 tys. m3 , jest magazynowanie prawie 67 tys. m3 wody, która może zostać wykorzystana dla nawodnień rolniczych, w tym przede wszystkim użytków zielonych. Poprawi się bilans wodny oraz zdolność retencyjna zlewni, a mieszkańcy zostaną zabezpieczeni przed skutkami intensywnych opadów przeplatanych z okresami  długotrwałej suszy.

image00006a image00003a image00002a

W uroczystości otwarcia zbiornika Tulce uczestniczyli między innymi: Marek Gróbarczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Krzysztof Woś – Prezes Wód Polskich, Bartłomiej Wróblewski – Poseł na Sejm RP, Michał Zieliński –Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak – Marszałek Wielkopolski, Bogdan Kemnitz – Wójt Gminy Kleszczewo, Bogumił Nowak - Dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Marian Markiewicz – Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu, Beata Musielska – Zastępca Dyrektora  ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Artur Grześkowiak – Dyrektor PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Poznaniu.

Po raz pierwszy w tym miejscu i w podobnym składzie spotkaliśmy się w 2019 roku, żeby podpisać list intencyjny. Byliśmy przekonani, że inwestycja to musi zostać zrealizowana, ponieważ w  Wielkopolsce mamy katastrofalną sytuację suszową. Ten zbiornik będzie pełnił przede wszystkim rolę przeciwsuszową, a z drugiej strony będzie zapewniał wodę dla okolicznych rolników” – powiedział Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Inwestycja była planowana od 30 lat, a nam się udało ją zrealizować raptem w ciągu czterech. Jeśli chodzi o Wielkopolskę, realizujemy tu bardzo wiele inwestycji, tworzymy rozwiązania, które muszą pozytywnie wpłynąć na bilans wodny. Szczególnie w tej niezwykle ważnej rolniczo części Polski istotne są starania Wód Polskich, aby wszystkie miejsca, które można aktywizować jako inwestycje wodne były w ten sposób wykorzystywane” – dodał Gróbarczyk.

To kolejny wybudowany przez Wody Polskie wielofunkcyjny zbiornik, który będzie służył nie tylko do tego, aby wstrzymywać większą wodę, ale przede wszystkim będzie stanowił  jej rezerwuar na obszarze, który dotknięty jest jej znacznymi niedoborami. Region Wielkopolski i całej środkowej Polski, z punktu widzenia zjawiska postępującej suszy jest szczególny. Ilość opadów, podstawowego składnika bilansu wodnego, jest tu znacznie mniejsza niż w innych rejonach kraju. Stąd każda inwestycja tego typu przyczynia się zwiększenia retencji oraz  komfort życia mieszkańców” – mówił Krzysztof Woś, Prezes Wód Polskich.   

Prace nad tym obiektem rozpoczęły się 21 grudnia 2021 roku. I jak widać, ten zbiornik już jest, już funkcjonuje. Został wybudowany praktycznie w ciągu 1,5 roku – dodał Prezes Woś.    Tutaj, w Wielkopolsce planujemy sporo inwestycji. Będą one realizowane zarówno w ramach programu Przeciwdziałania Skutkom Suszy, jak również programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, Stawiamy je bardzo wysoko, jeśli chodzi o hierarchię ważności, ponieważ zapewniają one nie tylko odpowiednie warunki funkcjonowania środowiska naturalnego, ale także gospodarki narodowej” – podsumował Prezes Wód Polskich.

zbiornik Tulce

Budowę zbiornika Tulce zrealizowano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 22 mln zł.  Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w kwocie niemal 18 mln zł. Pozostała część została zabezpieczona w ramach współfinansowania krajowego oraz ze środków własnych.

Duża retencja wzmacnia bezpieczeństwo wodne

Duże zbiorniki wodne to strategiczne rezerwuary wody w dobie zmian klimatu. Wody Polskie zarządzają niemal 100 wielofunkcyjnymi zbiornikami retencyjnymi. Gospodarstwo planuje też budowę nowych, m.in. Wielowieś Klasztorną w Wielkopolsce czy Kąty-Myscowa na Podkarpaciu. Budowa zbiorników wodnych przez samorządy terytorialne czy rekultywacja wyrobisk pokopalnianych, prowadząca do powstania zbiorników wodnych to także działania wpływające na lokalny bilans wodny i pomagające nam zaadaptować się do zmian klimatu. Tylko działając razem możemy powiedzieć:  stop suszy!