W związku z pojawieniem się śniętych ryb na Odrzańskiej Drodze Wodnej  pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na rzece i pozostają w stałym kontakcie z instytucjami, które zgodnie z kompetencjami odpowiadają za zdiagnozowanie przyczyny i sprawców tego zjawiska.

298186067 454993853202619 1828623174850015439 n

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wojewodę Lubuskiego w Cigacicach nad Odrą z udziałem Grzegorza Witkowskiego Wiceministra Infrastruktury, Jacka Ozdoby Wiceministra Klimatu i Środowiska, Wojciecha Skurkiewicza Wiceministra Obrony Narodowej, Magdy Gosk Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Przemysława Dacy Prezesa Wód Polskich przedstawiliśmy aktualną sytuację na rzece Odrze.

- Doszło do poważnej katastrofy ekologicznej. Zaczęła się 26 lipca w okolicach Oławy. Fala trucizny doszła do ujścia rzeki Warty. Nasi pracownicy we współpracy z PZW i wolontariuszami wybrali 10 ton martwych ryb. Straty w rybach szacujemy na kilkanaście milionów złotych. Razem z PZW staramy się zarybiać, a ktoś niszczy efekty tych prac. Po pobraniu próbek przez WIOŚ, sprawa została skierowana do Prokuratury i wszczęto postępowanie. Oczekuję, że truciciel zostanie znaleziony i przykładnie ukarany – powiedział Prezes Daca.

Od samego początku pojawienia się śniętych ryb, pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na rzece i pozostają w stałym kontakcie z instytucjami, które zgodnie z kompetencjami odpowiadają za zdiagnozowanie przyczyny i sprawców tego zjawiska.

297773357 623483305769732 2501274152889637575 nA

Prezes Daca na konferencji w Cigacicach. Fot. Wody Polskie

Sytuacja na odcinkach Odry na obszarze województw opolskiego i dolnośląskiego, administrowanych przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu jest całkowicie opanowana i stabilna. Od kilku dni nie występują żadne nowe skupiska śniętych lub martwych ryb, ani w rejonie Wrocławia, ani w rejonie Oławy, gdzie po raz pierwszy zaobserwowano problem pod koniec lipca. To właśnie w rejonie tej ostatniej miejscowości nasi pracownicy wspólnie z PZW wyłowili łącznie ponad 5 ton ryb, które trafiły do utylizacji. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego trwa usuwanie ryb z rzeki Odry przez PZW, przy wsparciu pracowników Wód Polskich.

ODRA sluzby 1200x1200

Bieżące informacje publikujemy na naszych stronach www:

Górna i Środkowa Odra: kliknij tutaj


Środkowa i Dolna Odra: kliknij tutaj

 


Uwaga! Apelujemy do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli. Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków.


 

ODRA katastrofa

Współpracujemy ze służbami mającymi kompetencje w zakresie rozwiązania problemu a przede wszystkim - ustalenia jego przyczyny. Jednocześnie przypominamy:

  • Polski Związek Wędkarski zgodnie z zawartą z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu umową na użytkowanie obwodu rybackiego ma obowiązek usuwania śniętych ryb w przypadku ich stwierdzenia.

  • Określeniem stanu chemicznego wody zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ), który zgodnie z kompetencjami i zadaniami określonymi w polskim prawodawstwie jest instytucją odpowiedzialną za pobieranie próbek wody, ich badanie oraz przekazywanie wyników takich analiz.

  • Za ustalenie przyczyn ewentualnego skażenia bądź zanieczyszczenia wody odpowiada WIOŚ, który w ciągu ostatnich dni wielokrotnie pobierał na różnych odcinkach Odry próby wody. Obecnie nadal oczekujemy na ich analizę oraz wyniki.

  • W przypadku wykrycia sprawców, użytkownik obwodu rybackiego, a więc PZW, na drodze cywilnej może ubiegać się o odszkodowanie od winnych naruszeń środowiskowych.

  • Poszukiwanie sprawców leży natomiast w gestii Policji oraz Prokuratury

odra sierpien 2022 2 odra sierpien 2022 1 odra sierpien 2022 3
Fot. RZGW we Wrocławiu

 

Bieżące informacje publikujemy na naszych stronach www:

Górna i Środkowa Odra:

https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1696-komunikat-dotyczacy-pojawienia-sie-snietych-ryb-w-odrze

Środkowa i Dolna Odra:

https://szczecin.wody.gov.pl/aktualnosci/1414-komunikat-dotyczacy-pojawienia-sie-snietych-ryb-w-odrze-biezace-informacje