Z naszych artykułów wiecie już, jak założyć kwietną łąkę. To proste i daje dużo satysfakcji. Dzięki niej zwyczajne miejsca zamieniają się w zróżnicowane przyrodniczo oazy. Zachęcając do zamiany trawników na kwietne łąki nie ograniczamy się jedynie do słów,  wysiewając kwietne łąki przed siedzibami jednostek Wód Polskich i w ogródkach naszych pracowników. Poza nieocenioną rolą łąkowych zbiorowisk dla bioróżnorodności i oszczędności wody wodociągowej w stosunku do wodochłonnych trawników, zyskujemy również atrakcyjne wizualnie przestrzenie, dbając o estetyką otaczającej nas rzeczywistości.

Przed siedzibą RZGW w Szczecinie na Pomorzanach już wczesną wiosną przygotowaliśmy miejsce dla kwietnej łąki  Na Facebooku Wód Polskich pokazywaliśmy, jak stopniowo pusty plac zamienił się w tętniącą życiem zielono-kwietną przestrzeń. Edukacyjny wymiar przedsięwzięcia pozwolił zobrazować efekty wysiewu kwietnych łąk dla środowiska i atrakcyjną wizualnie gamę barw kwitnących kwiatów zmieniając się dynamicznie przez  cały sezon wegetacyjny. Kwietna łąka, którą zasialiśmy przed naszą siedzibą w Szczecinie to mieszanka roślin wieloletnich z dodatkiem kwiatów jednorocznych. W składzie znalazły się również rośliny spoza naszej strefy klimatycznej, które są wyjątkowo odporne na długotrwały brak wody. W ślad pracowników Wód Polskich w Szczecinie może pójść każdy, gdyż kwietna łąka daję maksymalne rezultaty przy minimalnych nakładach własnych.

kwietna szczecin 1v1 kwietna szczecin2
  Efekty założenia kwietnej łąki przed siedzibą RZGW w Szczecinie - od wysiewu po kwitnienie roślin. Fot. Wody Polskie

Nasi pracownicy zamieniali również swoje trawniki i ogródki w kwietne łąki. Jak widać na załączonych fotografiach, nie potrzeba wiele wolnej przestrzeni by móc cieszyć się bogactwem barw kwitnącej łąki, zaś do jej podlania można wykorzystać wodę opadową. Jednostkowe proretencyjne działania z korzyścią dla środowiska pokazują nam, że każdy z nas może zatroszczyć się o stan naturalny naszego otoczenia, dzięki czemu nasz ekosystem staje się zdrowszy. Dobre nawyki dla retencji wody to krok w kierunku dbania o jej zasoby i udział w dostosowaniu społecznym do postępujących dynamicznych zmian klimatu. Dzięki jednostkowym działaniom w szerokiej skali możemy mieć swój wkład w przeciwdziałaniu skutkom suszy, a także rozwoju ekosystemów naturalnych w Polsce. Zamieniajmy trawniki w kwietne łąki!

kwietna o1 kwietna o2
Fot. Wykorzystanie deszczówki i kwietna łąka w ogrodzie mamy naszej pracownicy Olgi z archiwum zakładowego KZGW

 

kwietna o3 kwietna o4
Fot. Kwietna łąka w ogrodzie mamy naszej pracownicy Olgi z archiwum zakładowego KZGW w fazie kwitnienia. Widzimy kwitnące nagietki, kosmosy, chabry bławatki i kąkole.

 

kwietna dk5 kwietna dk1 kwietna dk4
Fot. Kwietna łąka na balkonie naszego pracownika Damiana z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w RZGW w Bydgoszczy. Na zdjęciach widoczne maciejki, smagliczki nadmorskie i chabry. Rośliny łąkowe przyciągają pożyteczne owady zapylające i wpływają korzystnie na rozwój lokalnej bioróżnorodności.

 

kwietna dk2 kwietna dk3
Fot. Kwietna łąka na balkonie naszego pracownika Damiana z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w RZGW w Bydgoszczy. Na zdjęciach widoczne chabry i maki.

 

kwietna js1 kwietna js3
Fot. Kiełkowanie, rozwój i kwitnienie kwietnej łąki z mieszanki nasion, którą możecie wygrać w konkursach Wód Polskich na Faceeboku w poletku naszej pracownicy Joanny z Wydziału Edukacji Wodnej w KZGW

 

kwietna js4 kwietna js6
  Fot. Kiełkowanie, rozwój i kwitnienie kwietnej łąki z mieszanki nasion, którą możecie wygrać w konkursach Wód Polskich na Faceeboku w poletku naszej pracownicy Joanny z Wydziału Edukacji Wodnej w KZGW

 

kwietna js7 kwietna js8
  Fot. Kiełkowanie, rozwój i kwitnienie kwietnej łąki z mieszanki nasion, którą możecie wygrać w konkursach Wód Polskich na Faceeboku w poletku naszej pracownicy Joanny z Wydziału Edukacji Wodnej w KZGW

Kwietne łąki doskonale wiążą wilgoć w glebie, filtrując wodę opadową. Nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia tak jak trawniki. Poza tym można je wysiewać niemal wszędzie – przed domem, na skwerach, przy drogach, a nawet w skrzynkach. Kwietna łąka to prawdziwa bioretencja i przy okazji siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt. Namawiamy wszystkich, którzy do tej pory, na wsi i w mieście pielęgnowali wodolubne trawniki, aby zamienili je na kwietne łąki. Więcej o bioretencji na: https://www.wody.gov.pl/mala-retencja/kwietne-laki-na-okres-suszy/kwietna-laka-zamiast-trawnika 

 

Piotr Cierpucha

Wydział Edukacji Wodnej

PGW Wody Polskie