logo

Wody Polskie mają 4 lata

Od 4 lat realizujemy zadania na terenie całej Polski. Są to zarówno duże inwestycje przeciwpowodziowe i przeciwsuszowe, jak i prace utrzymaniowe oraz zabezpieczające. Nadzorujemy 32 tys. obiektów hydrotechnicznych w całej Polsce. Łącznie w ciągu 4 lat funkcjonowania zrealizowaliśmy przeszło 12 tys. różnego typu zadań. Nasze Gospodarstwo prowadzi inwestycje na łączną kwotę 20 mld zł.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/2353-wody-polskie-maja-4-lata 

 

Przemysaw Daca 1

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1574-trzy-lata-wod-polskich-nie-zwalniamy-tempa-mowi-w-wywiadzie-prezes-przemyslaw-daca

 

 50343419 1913653308730133 4934437000947171328 o

Kierunek? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą zdają się być świetnym pomysłem, gdyż „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1211-kierunek-woda

 Ikona KPOSK

Programy wodne wymagają strategii i kompromisu

Podłączanie nowych sieci kanalizacyjnych, zarządzanie ściekami i pilnowanie przy tym ochrony wód, to spore wyzwanie.

O to, w jaki sposób mu sprostać pytamy Joannę Anczarską, Kierownika Wydziału Programów Wodnych z Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym w KZGW

 Jezioro Nyskie

Spokojnie, wszystko pod kontrolą

Gdy pojawia się sytuacja kryzysowa, ktoś musi tym wszystkim zarządzać– właśnie tym zajmują się centra operacyjne. Ochrona przeciwpowodziowa to dziś jeden z najgorętszych tematów:z jednej strony woda, którą nie zawsze da się powstrzymać, z drugiej– widmo tragedii, jakich mogą doświadczyć mieszkańcy zagrożonych powodzią terenów.

O to, w jaki sposób działają i na czym polega praca w takich instytucjach pytamy Mateusza Letkiego, kierownika Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW Gliwice

 02 wizyta Pana Prezesa na stacji pomp Koczyce ZZ Tczew

Całe życie na pompie

Kto słyszał o pompiarzach czy strażnikach wałów? Jeśli wiesz, czym zajmują się ludzie na tych stanowiskach, na pewno jesteś w zdecydowanej mniejszości. Tymczasem warto co nieco o nich wiedzieć – w końcu dbają o nasze bezpieczeństwo na co dzień.

O pracy pracowników stacji pomp i strażników wałowych opowiadają Aleksandra Kłos-Krawczyk i Irena Lewandowska

 111

Sztuka wiązania informacji z przestrzenią, czyli skąd się biorą dane w SIGW

Czym jest System Informacyjny Gospodarowania Wodami (SIGW)? Na czym polega codzienna praca pracowników tego wydziału w Wodach Polskich oraz w jaki sposób te zadania mogą wspierać inne departamenty?

Pytamy o to pracowników Wydziału SIGW w KZGW Warszawa

 image000001

Całe życie spędziłem na wodzie

Jan Kowalewski, pracownik Wód Polskich i kapitan żeglugi śródlądowej od ponad 40 lat pływa po jeziorach. Prowadził m.in. lodołamacze, a teraz zawiaduje „Kobuzem”– specjalnym holownikiem służącym do usuwania przeszkód ze szlaków żeglugowych.

Pytamy, dlaczego związał swoje życie z wodą i czego go to nauczyło