W Wodach Polskich interesują nas różne aspekty wody. Od bieżących inwestycji gospodarki wodnej, których celem jest zapobieganie powodziom i suszom, niezwykle ważne sprawy środowiskowe, rozwój żeglugi, a nawet tło historyczne. Gospodarka wodna to nasza praca i pasja. O związanych z nią zagadnieniach systematycznie informujemy na naszej stronie internetowej. Oto zestawienie 10 najpopularniejszych tekstów z tego roku, które postanowiliśmy przypomnieć sobie i naszym czytelnikom.

 

JESTEŚMY TAM, GDZIE SIĘ COŚ DZIEJE I SKUTECZNIE DZIAŁAMY

Ratujemy Wisłę ikona  1. Ratujemy Wisłę! Akcja zatrzymania zrzutu ścieków w Warszawie

Budowa awaryjnego rurociągu była bezprecedensowym wydarzeniem na europejską skalę! Dzięki ekspertom Wód Polskich, pomocy wojska i innych służb, w zaledwie 10 dni powstał awaryjny bypass, który odprowadzał nieczystości z 7 dzielnic Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem blisko 500 osób, udało się uniknąć zrzutu 14 mln m3 nieczystości. Akcja ta bez wątpienia uratowała królową Polskich rzek przed katastrofą ekologiczną.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/804-akcja-ratowania-wisly-relacja-dzien-po-dniu

Fale wezbraniowe Ikona  2. Podtopienia na południu Polski. Nasze relacje

Na przełomie maja i czerwca tego roku relacjonowaliśmy przejście fali wezbraniowej na Wiśle i Odrze. Na naszej stronie informowaliśmy o prowadzonych akcjach ratunkowych oraz aktualnej sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej. Dzięki wytężonej pracy specjalistów z Wód Polskich udało się uchronić mieszkańców wielu miejscowości przed wdarciem się wezbranej wody. Pracownicy naszego gospodarstwa przez całą dobę  monitorowali sytuację. Na miejscu, wraz ze strażą pożarną i innymi służbami umacniali wały przeciwpowodziowe. W akcji doskonale sprawdziły się nasze Centra Operacyjne, które koordynują działania i informują służby o zagrożeniu. Tak właśnie pracujemy i będziemy w przyszłości pracować.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/564-fala-wezbraniowa-aktualna-sytuacja

 

NASI EKSPERCI WYZNACZAJĄ NOWE TRENDY W GOSPODARCE WODNEJ

Betonowanie Rzek Ikona  3. Betonowanie rzek? Już się tego nie robi!

W trakcie różnego rodzaju prac utrzymaniowych często sięgamy po sprawdzone, proekologiczne metody, jak np. umacnianie brzegów za pomocą kamieni oraz faszyny (jest to rodzaj wikliny). W swoich działaniach przede wszystkim skupiamy się na retencji, czyli gromadzeniu wody w okresach nasilonych opadów i zachowaniu jej na czas suszy. Przywracając rzekom ich naturalny charakter, budując małe i duże zbiorniki wodne, możemy minimalizować skutki obu tych skrajnych zjawisk. Polecamy wywiad z Wojciechem Skowyrskim, doświadczonym hydrotechnikiem, Zastępcą Dyrektora Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich który wyjaśnia, jak ważna dziś jest retencja.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/619-betonowanie-rzek-juz-sie-tego-nie-robi-wywiad-z-ekspertem-wod-polskich

Biała Tarnowska ikona  4. Przywracamy Białą Tarnowską przyrodzie i ludziom

W kontekście naszych działań pro-środowiskowych polecamy również tekst o Białej Tarnowskiej, gdzie prowadzimy prace odtworzeniowe wspólnie z WWF Polska. Celem działań jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ale również odtworzenie niebieskich korytarzy migracji dla fauny wodnej. 

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/743-wody-polskie-przywracaja-biala-tarnowska-przyrodzie-i-ludziom

Temat Rzeka Ikona  5. Temat: rzeka. O renaturyzacji, czyli planach poprawy stanu wód

W  Wodach Polskich realizujemy nowe programy, których celem jest poprawa stanu wód. Najnowszym z nich jest program renaturyzacji rzek, którego głównym celem jest likwidacja barier, jakimi są np. progi piętrzące utrudniające migrację rybom dwuśrodowiskowym. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie z Przemysławem Gruszeckim, Dyrektorem Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym PGW Wody Polskie.

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/727-temat-rzeka-w-swiatowym-dniu-rzek-mowimy-o-renaturyzacji-czyli-planach-poprawy-stanu-wod

ryby w wodach ikona  6. Ryby w polskich wodach

Skoro już wspominamy o rybach, warto też zaznaczyć inne działania Wód Polskich, których celem jest  monitorowanie zarybienia, ale nie tylko. Przykładowo – nasi specjaliści we Włocławku prowadzą stały monitoring ryb. Przy pomocy specjalistycznych urządzeń fotografują, oceniają ich stan, ilość, także gatunki, jakie migrują w Wiśle. Pracownicy Wód Polskich są również obecni przy zarybianiu polskich rzek, a w ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie prowadzone są aktualnie prace nad odtworzeniem w Polsce populacji jesiotra. Więcej na ten temat można przeczytać w materiale:

https://www.wody.gov.pl/nasze-dzialania/ryby-w-wodach-polskich

 

ZWRACAMY UWAGĘ NA BIEŻĄCE PROBLEMY CYWILIZACYJNE

farmceutyki w śrosowisku wycinanie  7. Farmaceutyki w środowisku

Jednym ze zjawisk, z jakimi jak najszybciej musi zmierzyć się ludzkość, jest zanieczyszczenie wód antybiotykami, lekami przeciwbólowymi i innymi substancjami chemicznymi, jakie trafiają do wód z kanalizacji. Błyskawiczny rozwój cywilizacji spowodował, że zarówno wody śródlądowe, jak i morza i oceany są coraz bardziej zanieczyszczone. Nie tylko plastikiem i innymi śmieciami, ale też substancjami, których nie widać gołym okiem. Do tej pory nie znaleziono jeszcze skutecznego rozwiązania, jak uporać się z tym zjawiskiem. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście:

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/491-farmaceutyki-w-srodowisku

Susza Powódź Retencja ikona  8. Susza, powódź, retencja!

Rok 2019 w naszym gospodarstwie zdominował temat suszy. Po pierwsze dlatego, że już w 10 dni po tym, jak przez Polskę przeszła fala wezbraniowa, przyszły upały i w wielu regionach pojawiła się susza. Po drugie dlatego, że w kilkunastu miastach przeprowadziliśmy konsultacje społeczne w ramach programu Stop suszy! Pisaliśmy o nim wielokrotnie, bo dzięki niemu powstanie pierwszy w Polsce plan przeciwdziałania skutkom suszy wraz z katalogiem działań oraz wykazem inwestycji, jakie mogą pomóc w walce z niedostatkiem wody. Nasz kraj należy do najuboższych w zasoby wodne w całej Unii Europejskiej. Musimy więc działać wszyscy, by wody nie zabrakło nam i przyszłym pokoleniom. Popularne na naszej stronie internetowej otwarcie kampanii informacyjnej Stop suszy!, wraz z inicjującym ją niezwykłym spotem filmowym „Pamiętaj o wodzie”, można znaleźć tutaj:

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/653-susza-powodz-retencja

 

EDUKUJEMY STARSZE I MŁODSZE POKOLENIA

Piknik naukowy ikona  9. Nowa odsłona programu edukacyjnego Wód Polskich

Jednym z najbardziej poczytnych artykułów na naszej stronie internetowej jest relacja z Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, inicjująca program edukacyjny Wód Polskich. Edukacja wodna, obok zadań inwestycyjnych, administracyjnych i naukowych, jest bardzo ważnym elementem naszych działań. Woda jest zasobem, o który trzeba szczególnie się troszczyć, bo nie można jej wytworzyć. Na świecie mamy tę samą wodę, którą piły dinozaury – nieustannie krąży ona w ekosystemach, występując w kilku stanach skupienia. Ludzi na Ziemi przybywa, a wody – nie. Dlatego staramy się –  tam gdzie tylko jest to możliwe – mówić o tym, jak ważna jest woda. Nasi pracownicy pojawiają się na imprezach masowych, prowadzą lekcje w szkołach i przedszkolach, zapraszają młodzież i dorosłych na dni otwarte do naszych ośrodków, aby wszyscy chętni mogli z bliska poznać tajniki racjonalnej gospodarki wodnej. Cieszymy się, że wszystkie te wydarzenia są popularne, a młodzi ludzie z przejęciem chłoną wiedzę!

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/542-program-edukacyjny-wod-polskich-na-pikniku-naukowym-w-warszawie

 

PAMIĘTAMY O HISTORII

flotylle rzeczne ikona ok  10. Flotylle rzeczne w niepodległej Polsce 1918-1939

Myślimy o tym, co będzie, ale też pamiętamy o przeszłości. Flotylle rzeczne to jeden z mniej znanych epizodów w naszej historii, ale niezwykle pasjonujący! Mówi o tym obszerny tekst wzbogacony licznymi zdjęciami archiwalnymi. Warto się z nim zapoznać!

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/768-flotylle-rzeczne-w-niepodleglej-polsce-1918-1939

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
PGW Wody Polskie